Slajdy z prednášky: http://www.iam.fmph.uniba.sk/institute/stehlikova/fd17/08_urokove_miery_1.pdf
Úroková miera sa modeluje ako stochastický proces. Bežne používaným modelom je taký, kde má driftový člen tvar \(\kappa(\theta - r)\) a stochastický člen tvar \(\sigma r^\gamma\). Tento model sa nazýva CKLS model a je zovšeobecnením Ornstein–Uhlenbeckovho processu: \[ dr = \kappa (\theta - r) dt + \sigma r^\gamma \ dw_t, \] resp. s inou parametrizáciou: \[ dr = (\alpha + \beta r)\ dt + \sigma r^\gamma\ dw_t. \] Špeciálnymi prípadmi modelu sú Vašíkov model (\(\gamma = 0\)) a CIR model (\(\gamma = \frac12\)), pre ktoré existuje explicitné riešenie ceny dlhopisu.
Vyjadrite parametre \(\alpha, \beta\) pomocou parametrov \(\kappa, \theta\).
Nájdite aj opačný vzťah, t.j. nájdite vyjadrenie parametrov \(\kappa, \theta\) v termínoch \(\alpha, \beta\).
Vo Vašíčkovom modeli platí \(\gamma = 0\). Model pre úrokovú mieru je tak totožný s Ornstein-Uhnlenbeckovým procesom: \[ dr = \kappa (\theta - r)\ dt + \sigma \ dw_t \]
PPomocou Fokkre-Planckovej parciálnej diferenciálnej rovnice sa dá odvodiť podmiemená hustota náhodnej premennej \(r_t\), ak je v čase \(t=0\) hodnota krátkodobej úrokovej miery \(r_0\). Potom \(r_t\) má normálne rozdelenie \(\mathcal N(\bar r_t, \bar \sigma^2_t)\), kde: \[ \bar{r}_t = \theta (1-e^{-\kappa t}) + r_0 e^{-\kappa t}\\ \bar \sigma^2_t = \frac{\sigma^2 }{2\kappa}(1-e^{-2\kappa t}) \]
V článku Athanasios Episcopos: Further evidence on alternative continuous time models of the short-term interest rate. Journal of International Financial Markets, Institutions and Money 10 (2000) 199-212 autor skúmal modely úrokových mier a odhadoval parametre.
Pre Vašíčkov model vyšli parameter \(\alpha = 0,\!0046, \beta=-0,\!0487, \sigma^2=0.0001\) (a \(\gamma = 0\)).
Preveďte tieto parametre tak, aby sme proces mali vyjadrený ho pomocou parametrov \(\kappa\), \(\theta\), \(\sigma\). Predpokladajte, že dnešná hodnota úrokovej miery je \(4,\!5\%\). Vygenerujte trajektóriu jej ďalšieho vývoja pomocou presného podmieneného rozdelenia. Zakreslite do tohto grafu aj vývoj strednej hodnoty úrokovej miery.
alpha <- 0.0046
beta <- -0.0487
sigma2 <- 0.0001
#TODO
kappa <- 0
theta <- 0
dt <- 0.01
t <- seq(0, 100, dt)
Ak je dnešná hodnota úrokovej miery \(4,\!5\%\), aké sú rozdelenia o deň, týždeň, mesiac, rok? Zostrojte intervalové odhady pre tieto hodnoty.
# TODO
Aké je limitné rozdelenie úrokovej miery? Nakreslite graf hustoty tohto limitného rozdelenia. Doplňte do grafu hustoty rozdelenia úrokovej miery o deň, týždeň, mesiac, rok, … tak, aby ste videli konvergenciu týchto hustôt k limitnej hustote.
mean_inf <- theta
variance_inf <- sigma2 / (2*kappa)
t <- c(1/252, 1/52, 1/12, 1/2, 1, 5, 15)
r <- seq(0, 0.20, 0.001)
# TODO
Podmienené rozdelenie úrokových mier vo Vašíčkovom modeli je normálne, preto funkcia vierohodnosti je súčin hustôt normálnych rozdelení. Vďaka tomu sa dajú explicitne vyjadriť odhady parametrov.
Damiano Brigo, Fabio Mercurio: Interest Rate Models - Theory and
Practice. Second Edition. Springer, 2007. Kapitola 3.1.2, str.
61-62:
Odhadnite parametre \(\kappa, \theta, \sigma\) z Vašíčkovho modelu z reálnych dát. Pre overenie: \(\hat\theta = 0,\!002315\), \(\hat\kappa = 19,\!28\).
r <- read.table("http://www.iam.fmph.uniba.sk/institute/stehlikova/fd17/kody/euro2014q1.txt")$V1
r <- r / 100 # Data were in percent
delta <- 1/252 # Time-step of 1 bank day
n <- length(r) + 1
plot(r, type="o", pch=20, ylab="Interest rate", xlab="Day")
# TODO:
alpha_hat <- 0
beta_hat <- 0
v2_hat <- 0
# TODO:
Pozrite si materiály ku CKLS modelu. Budeme sa zaoberať tabuľkou na strane 2. Našou úlohou je zistiť či je Vašíčkov model dobrý.
Testujeme hypotézy \(H_0: \gamma = 0\) vs. \(H_1: \gamma \neq 0\), teda hypotézy „Vašíčkov model platí“ vs. „Vašíčkov model neplatí“. Testovacia štatistika má tvar: \[ 2\left( \ln L_{UNRESTRICTED} - \ln L_{VASICEK}\right) \sim \chi^2_{1} \] Počet stupňov voľnosti chí kvadrátu je počet ohraničení. V našom prípade bolo jedno ohraničenie \(\gamma = 0\).
V zadaní je priemerný log-likelihood. Ako z neho dostaneme likelihood? Z koľkých náhodných premenných sa odhadli parametre?
n <- 148 # number of days in observation
average_likelihood_vasicek <- 5.1761
averate_likelihood_unrestricted <- 5.1569
# TODO
Nasledujúce úlohy pošlite vypracované do nedele 23.04.2023.
Uvažujme exponenciálny Vašíčkov model (známy aj ako model Blacka a Karasinského), v ktorom sa okamžitá úroková miera modeluje ako: \[ dy = \kappa (\theta - y)\ dt + \sigma\ dw_t\\ r = \exp(y) \]
Uvažujme Dothanov model, v ktorom sa okamžitá úroková miera modeluje ako: \[ dr = \sigma r\ dw_t \] - Nájdite rozdelenie úrokovej miery v čase \(t\) za podmienky, že dnešná hodnota úrokovej miery je \(r_0\).
Uvažujme stochastický proces daný stochastickou diferenciálnou rovnicou: \[ dX = (3X - X^3)\ dt + \ dw_t \]
Uvažujme stochastický proces daný stochastickou diferenciálnou rovnicou: \[ dX = (3X - X^3)\ dt + \ dw_t \]