Okamžitú úrokovú mieru modelujeme pomocou stochastickej diferenciálnej rovnice: \[ dr = \mu(r, t) dt + \sigma(r, t) dw. \] Potom sa dá odvodiť parciálna diferenciálne rovnica pre cenu dlhopisu: \[ \frac{\partial P}{\partial t} + \big( \mu(r,t) - \lambda(r,t)\sigma(r,t) \big)\frac{\partial P}{\partial r} + \frac{\sigma^2}{2} \frac{\partial^2 P}{\partial r^2} - rP = 0. \] K tejto parciálnej diferenciálnej rovnici prislúcha okrajová podmienka, ktorá hovorí, že dlhopis v čase \(T\) vypláca jeden dolár: \(P(r, T) = 1\).
Ďalej existuje prevod medzi cenou dlhopisu a úrokovou mierou. Označme \(P(t, T)\) cenu dlhopisu ktorý si kúpime v čase \(t\) a ktorý v čase \(T\) vyplatí hodnotu \(1\): \[ P(t, T) = e^{-R(t, T) \cdot (T-t)}, \] kde \(R(t,T)\) je forwardová úroková miera z času \(t\) po čas \(T\). Tento vzorec hovorí, že dlhopis sa úročí forwarodovú úrokovou mierou \(R(t, T)\) počas doby dlhej \(T-t\).
Situácia je ale zvyčajne opačná: poznáme cenu dlhopisov \(P\) a z nich chceme odvodiť forwardovú úrokovú mieru: \[ R(t, T) = - \frac{\ln P(t, T)}{T-t}. \]
Vašíčkov model je daný stochastickou diferenciálnou rovnicou v tvare \[ dr = \theta( \kappa - x)dt + \sigma\ dw \]
Vo Vašíčkovom modeli uvažujeme konštantnú trhovú cenu rizika: \(\lambda(r,t) \equiv \lambda = const.\) Na uľahčenie zápisu budeme značiť čas do splatnosti \(\tau := T-t\).
V tomto modeli existuje explicitné riešenie pre cenu dlhopisu, ktoré hľadáme v tvare: \[ P(r, \tau) = A(\tau) \cdot e^{-B(\tau) r}, \] kde \[ \begin{align*} \ln A(\tau) =& \left[\frac{1}{\kappa} (1-e^{-\kappa \tau}) - \tau \right]\left[\theta - \frac{\lambda \sigma}{\kappa} - \frac{\sigma^2}{2\kappa^2} \right] - \frac{\sigma^2}{4\kappa^3}(1-e^{-\kappa \tau})^2 \\ B(\tau) =& \frac{1-e^{-\kappa \tau}}{\kappa} \end{align*} \]
Zoberme parametre Vašíčkovho modelu článku z minulého cvičenia. Zvoľte si hodnotu okamžitej úrokovej miery a zakreslite výnosové krivky pre niekoľko rôznych trhových cien rizika.
Vieme že cena dlhopisu \(P(r, \tau)\) je na jednej strane \(e^{-R(t, T) \tau}\) a na druhej strane \(A(\tau) e^{-B(\tau) r}\).
Vyjadríme z toho úrokovú mieru \(R\) pomocou funkcií \(A, B\): \[ R(T, t) = \frac{-\ln A(\tau)}{\tau} + \frac{B r}{\tau} \]
# parameters from last week
alpha <- 0.0046
beta <- -0.0487
sigma <- sqrt(0.0001)
kappa <- -beta
theta <- -alpha/beta
# spot interest rate
r0 <- 0.03 # try and change this
# market value of risk
lambda <- 0.1
# Time horizon will be 100 years
tau_max <- 100
tt <- seq(0, tau_max, length.out=1001)[-1] # We have to omit tau=0
# Term structure of interest rate
InterestRateTermStrucutre <- function(tau, r0, lambda){
ln_A <- ((1 - exp(-kappa*tau))/kappa - tau)*(theta - lambda*sigma/kappa
- sigma^2/(2*kappa^2)) - (sigma^2*(1 - exp(-kappa*tau))^2/(4*kappa^3))
b <- (1 - exp(-kappa*tau))/kappa
return() # TODO
}
# Plot
r <- InterestRateTermStrucutre(tt, r0, lambda)
plot(tt, r, "l", xlab="čas do splatnosti", ylab="Úroková miera", lwd=2)
Ako sa mení priebeh výnosovej krivky, ak sa mení trhová cena rizika \(\lambda\)? Vykreslite grafy pre rozličné hodnoty \(\lambda\).
lambdas <- c(-2, -1, -0.5, -0.1, 0, 0.1, 0.5, 1, 2)
r0 <- 0.02
lambda <- -2
tau.max <- 100
tt <- seq(0, tau.max, length.out=1001)[-1]
# TODO
Zoberme parametre Vašíčkovho modelu článku z minulého cvičenia. Zvoľte si hodnotu trhovej ceny rizika. Pre niekoľko hodnôt okamžitej úrokovej miery zakreslite do jedného grafu výnosové krivky. Dokážte, že pre \(\tau \to \infty\) úrokové miery so splatnosťou \(\tau\) konvergujú k hodnote \[ R_\infty = \theta - \frac{\lambda \sigma}{\kappa} - \frac{\sigma^2}{2\kappa^2} \]
Dôkaz nechávame na čitateľa. Stačí urobiť limitu pre \(\tau \to \infty\) z funkcie \(R = \frac{-\ln A(\tau)}{\tau} + \frac{B(\tau) r}{\tau}\).
alpha <- 0.0046
beta <- -0.0487
sigma <- sqrt(0.0001)
kappa <- -alpha/beta
theta <- -alpha/beta
lambda <- 0.1 # try and change this
tau_max <- 200 # may converge slowly
tt <- seq(0, tau_max, length.out=1001)[-1]
r_inf <- theta - lambda*sigma/kappa - sigma^2/(2*kappa^2)
r0s <- c(-0.05, -0.01, 0, 0.01, 0.05, 0.1) # different spot prices
# TODO
Zoberme parametre Vašíčkovho modelu článku z minulého cvičenia. Predpokladajme, že limita výnosových kriviek sa rovná trom štvrtinám limitnej hodnoty okamžitej úrokovej miery. Vypočítajte trhovú cenu rizika.
Limita krátkodobých úrokových mier je \(\theta\): \[ R_{\infty} = \frac{3}{4}\theta \\ \lambda = ? \]
lambda <- 0
print(lambda)
## [1] 0
# TODO
Pre overenie: malo by vyjsť \(\lambda = 0,\!0123\).
Uvažujme parametre z predchádzajúcej otázky. Nájdite príklad takej hodnoty okamžitej úrokovej miery, pre ktorú nie je príslušná výnosový krivka monotónna.
r0 <- 0.001
# This should not be monotone
r <- InterestRateTermStrucutre(tt, r0, lambda)
plot(tt, r, "l", xlab="čas do splatnosti", ylab="Úroková miera", lwd=2)
Pozrite si stránku cvičení. Vyriešte cvičenia z časti Tvar výnosových kriviek:
Zoberme znovu parametre z minulého cvičenia. Predpokladajme, že limita úrokových mier je 11 percent a okamžitá úroková miera sa rovná 11 percentám. Pre akú maturitu je výnos maximálny. Výpočet skontrolujte nakreslením výnosovej krivky.
Zoberme znovu parametre z minulého cvičenia. Ak je okamžitá úroková mier rovná 10 percentám, výnosová krivka má nemonotónny priebeh a maximálny výnos má dlhopis so splatnosťou 23 rokov. Čomu sa rovná limita výnosových kriviek a čomu sa rovná trhová cena rizika?